• alaplitso@tobb.org.tr
  • E-Posta
  • +90 372 378 69 10
  • Telefon

Alaplı Ekonomisi ve Sektörler

Alaplı Ekonomisi ve Sektörler

 EKONOMİK DURUM İlçe halkının geçim kaynaklarından en önemlisi olan fındık üretimi ilçe ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.Alaplı Türkiye Fındık ihtiyacının yüzde 2 sini karşılamaktadır.İlçemizde 1 yıllık rekolte 15.000 tondur.İlçemizde mevcut işyerleri ve çalışan sayısı aşağıda belirtilmiştir.

AK-AL Tekstil A.Ş. 750 kişi

Birlik Makine San. Tic. Ltd. Şti. 110 kişi

Alper Fındık Ltd.Şti. 54 kişi

Dekar Beton 46 kişi

Kılıçlar Madencilik Ltd. Şti. 25 kişi

Erçal Fındık 25 kişi

GÜNDEM ÇORAPLARI : 70 KİŞİ

ALPTAŞ METAL   : 25 KİŞİ 

NURİŞ METAL : 25 KİŞİ 

 


TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI : İŞ VE ÇALIŞMA HAYATI İLE EKONOMİK HAYATIN TARİHİ GELİŞİMİ

Alaplının ilçe oluşu yakın tarihe rastlamaktadır.

Resmi rakamlara göre şehir merkezi nüfusu 20.150 'dİr. Köyleri ile birlikte Nüfusu 46.372'dir. İstanbul , Ankara ve E-5'e yakınlığı bakımından Alaplı sanayiciler için büyük bir avantajdır.

Ticaret ve Sanayi Odası 1995 yılında kurulmuş o tarihlerde 125 olan üye sayısı şu anda 850 'ya yaklaşmıştır. İlçenin geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık, orman ürünleri, Erdemir çalışanları, TTK çalışanları, AK-AL Tekstil çalışanları, hizmet sektöründe ve imalat sektöründe çalışanlar ve yurtdışında çalışan gurbetçilerimiz gelir. İlçenin en büyük sorunu işsizliktir. İlçede faaliyet gösteren AK-AL Tekstil A.Ş.' de 750 kişi civarında işçi çalışmaktadır.
Alaplı ilçesinin en büyük sanayi kuruluşu AK-AL Tekstil A.Ş.' dir. Burada Elyaf, Akrilik iplik ve Yünlü iplik üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında Birlik Makine Limited Şirketi Alaplı ilçesini yurt içinde ve yurt dışında başarı ile temsil eden sanayi kuruluşudur. Burada boru ve profil makinaları imalatı yapılmaktadır. Yine Birlik Makine bünyesinde boru ve profil imalatı yapılmaktadır. Alaplı' nın geçim kaynaklarından biride fındık üreticiliğidir. 2016 Yılı fındık rekoltesi 9.000 Ton olarak gerçekleşmiştir. Fındığa bağlı olarak ilçede fındık işleme fabrikaları da mevcuttur. Kömür öğütme ve işleme tesisleri de ilçemizde faaliyet göstermektedir. 
 

Gösterim Sayısı: 2917