• alaplitso@tobb.org.tr
  • E-Posta
  • +90 372 378 69 10
  • Telefon

Alaplı Coğrafyası

Alaplı Coğrafyası

 COĞRAFYA İlçe 41/53 kuzey enlemi ile 31/25 doğu boylamında yer almaktadır.

Genel olarak dağlık ve engebeli olan arazi iç kısımlarda doğru yükselirken, sahile yaklaştıkça alçalır. En büyük yükseltisi Aladağ, en yüksek tepesi 1637 metre ile Bacaklıyayla'dır. İlçenin en önemli akarsuyu olan Alaplı Irmağı, Ormanlı beldesinin güneyinden 710 metre yükseltili Atyaylası Tepesi yakınlarından doğar, geniş bir vadide basamaklar yaparak kimi yerlerde 600 metreyi bulan genişlikte, 22 kilometre uzunlukta akar ve ilçeyi ikiye bölerek Karadeniz'e ulaşır. İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmekte, yazları serin, kışları ılık geçmektedir. Yaz kış ısı şarkı 15, yıllık ortalama sıcaklık 13, toprak sıcaklığı ortalaması 16 derecedir.

Bol yağış alan ilçenin yıllık ortalama yağış miktarı 1163 milimetredir. İlçenin Devlet Karayolundan başka ulaşım imkanı yoktur.
Ereğli İlçesi Gülüç Beldesinden itibaren başlayan karayolu güzergahı önce Alaplı, oradan da Akçakoca sınırına kadar deniz kenarından seyreder. Bir taraşında, denize dik inen yamaçların ve sık aralıktaki derin vadilerin yeşili, diğer tarafında gözün alabildiğine bir ufka yayılı , elini uzatsan tutulacak yakınlıktaki irili , uşaklı koylarına doluşan masmavi deniziyle; eşsiz güzellikleri kucaklayarak devam eder.

Alaplı, deniz ve yayla turizmi açısından son derece elverişlidir. Gümeli Belediyesi, beldelerinde bulunan ve adeta orman denizi görüntüsüyle izleyenleri büyüleyen doğa harikası, Bacaklıyayla'nın tanıtım işini üstlenmiitir. Ressam Rahmi Pehlivanlı "Adım Adım Türkiye" programı çerçevesinde gezilerini sürdürdüğü sırada, Bacaklıyayla için gördüğüm en güzel yayla tanımlamasını yapmıştır.

Gösterim Sayısı: 1706